En ny höst, en ny hemsida
Som vissa av er kanske redan hunnit se så ser Rockadens hemsida väldigt annorlunda ut idag än igår. Så bara för att ha det sagt, allt är som det ska vara, vi har inte blivit hackade 🙂
Under några månader nu har några av oss jobbat med att modernisera vår hemsida. Mer specifikt vill vi att den:
- Ska fungera bra i en tid då vi använder mobilen för att surfa på nätet
- Gör det enkelt för nya besökare att se hur man blir medlem eller provar på schack
- Lyfter fram vår junior-och tjejverksamhet
- Har en nära integrering med schack.se för att tex visa turneringsresultat
- Gör det lätt för våra medlemmar att se vad som händer på Rockaden med en ny kalenderfunktion
- Gör det enklare för våra tränare och ledare att ta bort/lägga till träningar, händelser, turneringar, m.m.
- Med mera
Så nu kan du som besökare följa exakt hur det går i Torsdagskampen eller för den delen kolla i kalendern vad som händer. Vi har även jobbat med att göra det lite enklare för våra engelsktalande medlemmar att navigera på vår hemsida. Nu kan man även välja språk (det mesta av innehållet kommer fortsatt vara på svenska).
Som med alla nyfödda ungar så finns det barnsjukdomar. Ni är alltid välkomna att kontakta oss om ni hittar saker som ser konstiga ut, information som saknas eller om ni har förslag till förbättringar för att göra Sveriges bästa klubbsida ännu bättre.
Till sist vill vi även ge ett stort tack till Jimmy Bast som under många år hjälpt oss med underhållet av den gamla hemsidan!
Martin Svensson (förälder)
Leo Crevatin (tränare, sekreterare)
Filip Jonsson (tävlingsledare)
Sanna Eriksson (tränare, ledamot)