27jan2014
Tony Hanoman
Författare
Tony Hanoman
Kategori
Nyhet

Lina Cao-Zhang tvåa i Flick-SM

Falkenberg var värd för Flick-SM i år. Vi åkte dit med åtta tjejer och några föräldrar av vilka Klas Wolf-Watz var reseledaren. Inga av våra spelare kunde räknas bland guldfavoriterna men vi hoppades på några pallplatser. Så blev det också!

Bäst gick det för Lina Cao-Zhang som spelade i mellanstadieklassen. Klassen dominerades av Lisa Fredholm som vann alla sina 8 matcher men Lina var nästan lika klar tvåa och tog 6½/8. Starkt gjort! I samma klass slutade Emma Ohlsson på sjunde plats och Sofia Gustafsson på femtonde.

I lågstadieklassen överraskade Kerstin Wolf-Watz positivt och slutade trea på 7½/11. Klara Sahlin var inte långt bakom på femte plats med 7 poäng. Också med i klassen var Johanna Ström på tionde plats.

I gymnasieklassen tog Yang Zhong tredje platsen bakom favoriterna Angelina Fransson och Jessica Bengtsson. En ny pallplats var på gång i högstadieklassen men Linn Andreasson förlorade i sista ronden och föll till sjätte plats.

Alla resultat kan hittas på http://www.schack.se/?cat=16.

 

Diskussion

En kommentar till "Lina Cao-Zhang tvåa i Flick-SM"

Lämna en kommentar